Yemek Üretimi

Yemek üretim sürecinde hijyenik ve leziz yemekler üretilip müşteri isteklerinin karşılanması, sağlıklı ve hijyenik ortamlarda yemek üretiminin yapılması, BARDAKÇILAR Catering personellerinin yemek üretim yeteneklerinin geliştirmesi ve üretim aşamasından tüketime kadar her noktada kalite standartlarının en üst derece sağlanması fabrikamızın temel politikasıdır.

 

5000 kişi kapasiteli olan yemek üretim fabrikamızın hijyen seviyesi ölçümü ve kontrolleri, gıda mühendislerimiz ve teknikerlerimiz tarafından sürekli olarak denetimleri yapılmaktadır. Üretim için kullanılan bütün ürünler soğuk hava depolarımız ve kilerimizde düzenli ve hijyenik bir şekilde korunmaktadır.

 

BARDAKÇILAR Catering, yemek üretim alanında görev alan tüm personelimiz bu bölümde kullanılma amaçlı temin edilmiş üniforma, ayakkabı, ağız maskesi, steril eldiven ve bonelerle çalışmaktadır. Sizlerin sağlığından direkt sorumlu olmanın bilincinde olan, hijyenik ve lezzetli ürünleri ile, görev bilinci ile çalışan sağlıklı, kaliteli ve aynı zamanda damak zevkine uygun yemekleri üretmeyi kendisine prensip edinen bir yemek fabrikasıdır.